YÖK Başkanı: Barajın kaldırılması sınavsız üniversite demek değil

YÖK Başkanı Erol Özvar, üniversite sınavlarına girişte baraj puan uygulanmasını kaldırılmasına ilişkin olarak, “Temel amacımız daha fazla adayın tercih yapabilmesidir. Barajın kaldırılması sınavsız üniversite demek değil” dedi.
Üniversiteye girişte TYT ve AYT baraj puanı uygulamasının kaldırılmasına ilişkin olarak açıklama yapan YÖK Başkanı Erol Özvar, “Geçmiş senelerde olduğu gibi 0,5 ham puan elde edebilen öğrencilerimizin puanları hesaplanabilecektir. Bundan sonra da öğrencilerimizin yapacağı tercihte bulunmaktır. Ya ön lisans üzerinden veya puan türlerine göre sayısal, sözel, eşit ağırlık ve dil puan türlerinde öğrencilerimiz ilgili bölümlere başvurabilecek” dedi.

Programa kabul edilebilmek için puanların yüksek olması gerektiğini söyleyen Özvar, “Program kontenjanı ne kadar ise en yüksek puanı alan ve o programı tercih eden öğrenciden aşağıya doğru kontenjan ne kadar ise öğrencilerimiz o programa kayıt hakkı elde etmiş olacak. Dolayısıyla barajların kaldırılması, puansız, sınavsız üniversitelere öğrencilerin girmesi demek değil” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın