‘’Efe Çenberi’’ Bilim insanlarının İzmir’de keşfettiği yeni bir bitki türü

Ege ve Hacettepe üniversitelerinden araştırmacılar, İzmir’in Kemalpaşa ilçesinde bulunan Nif Dağı’nın zirvesinde doğal olarak yetişen yeni bir bitki türü keşfetti. Keşfedilen bitkiye “efe çenberi” adı verildi.

Keşfedilen bitki türünün, hanımeligiller ailesinde yer alan ve dünyadaki tek yarı çalımsı türü olan eşekkulağı cinsine ait olduğu anlaşıldı. Avrasya’ya özgü olan bu cinsin bitkileri tek yıllık ya da çok yıllık olabilir. Çiçekleri ise krem, sarı, pembe veya mor renkte olup ince dalların ucunda bir arada baş şeklinde bulunur.

Efe çenberi; 2019 yılında vefat eden dünyaca ünlü bir sürüngen uzmanı olan Prof. Dr. Bayram Göçmen’e ithafen Latince Kanautia goecmeni ismiyle sınıflandırıldı.  

Efe çenberi, temmuz ve eylül aylarının ortalarında çiçekleniyor. Bitki, sadece Nif Dağı’nın zirvesinde 1.300 m-1.500 m yükseklikteki açık dağ yamaçlarında yetişiyor. Bitkisel biyoçeşitlilik açısından hayli önemli bir yer olan Nif Dağı’nda bilinen altı endemik bitki türü bulunuyor. 

Bilim insanları alanda 1.700’den fazla efe çenberinin bulunmasına rağmen, Sipil çayı ile hayli benzerlik gösterdiği için geç keşfedildiğini düşünüyor. Keşfedilen yeni bitki türü ile birlikte Türkiye’deki eşekkulağı cinsine ait çiçek türlerinin sayısı 3’e yükseldi. 

 

 

 

Related Posts

Bir cevap yazın