Tarsus’ta yerli soya çeşidi Samsoy’un hasadı yapıldı


Mersin’in Tarsus ilçesinde yerli soya çeşitlerinden olan Samsoy’un hasadı tören havasında başladı.


Tarsus’ta yerli soya çeşidi Samsoy’un hasadı yapıldı

Ürünlerin ekilip olgunlaşması ile birlikte topraktan toplanarak işleme tabi tutulduğu hasat aşaması, her zaman heyecan vermiştir. Hasat, emeğin karşılığının alınmasını da simgeler.

Mersin’in Tarsus ilçesinde yerli soya çeşitlerinden olan Samsoy’un hasadı da aynı duygularla yapılıyor.

SLOGAN: YERLİ VE MİLLİ TOHUMLARIMIZIN ULAŞMADIĞI ÇİFTÇİ KALMASIN

“Yerli ve Milli Tohumlarımızın Ulaşmadığı Çiftçi Kalmasın” sloganıyla yola çıkılarak Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğü ile Türkiye Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) arasında imzalanan protokol kapsamında; tescil ettirilen yerli ve milli çeşitlerin çiftçi şartlarında demonstrasyon çalışmaları; il, ilçe tarım ve orman müdürlükleri aracılığı ile 41 ilde başlatıldığını belirten İlçe Tarım ve Orman Müdürü Hayri Erdoğan, 2020-2021 üretim sezonu için bu sayının 65 ilde, 36 türde, 174 çeşitle, 962 lokasyona ulaşması planlandığını belirtti.

Tarsus’ta yerli soya çeşidi Samsoy’un hasadı yapıldı #1

“ARPA ÇEŞİDİ DENEMELERİNDEN YÜKSEK VERİMLİ VE KALİTELİ 2 TANESİ AY VE GÜLDESTE İSİMLERİ İLE TESCİL EDİLDİ”

Hayri Erdoğan, “Bu kapsamda yerli ve milli çeşitlerin çiftçilerle buluşması ve bölgemizde yaygınlaşması için Tarsus İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce 2018 yılından bu yana Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsünce geliştirilen 3 adet arpa çeşidi denemeleri yapılmış ve bu çeşitlerin yüksek verimli ve kaliteli 2 tanesi Ay ve Güldeste isimleri ile tescil edilerek bölgemiz ve ülkemiz üreticilerinin hizmetine sunulmuştur. 2020-2021 sezonunda yine bu bağlamda yapılan çalışmalar ile 3 adet buğday çeşidinin demostrasyonları kurulmuş ve takipleri yapılmış diğer bölgelerdeki sonuçlar ile değerlendirmeler yapılmaktadır. Yine Tarsus ilçemizde Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitü Müdürlüğünce 2019 yılında tescili alınan Samsoy soya çeşidi 9 Haziran 2021 tarihinde Ballıca Mahallemizde halihazırda tarımı yapılan çeşitlerle aynı araziye ekilmiş ve müdürlüğümüz personellerince takibi yapılmış hasat olgunluğa gelmiştir.” dedi.

“İKİNCİ ÜRÜN EKİMİNE UYGUN BİR ÇEŞİT”

Deneme çalışmasında 435 kilo ürün elde ettiklerini ifade eden Erdoğan, “Hasadını yaptığımız Samsoy soya çeşidi yarı dik, orta boylu, orta erkenci çeşit olup, yatma ve dane çatlatma bulunmamaktadır. Denemelerde ortalama 435 kiloda verim alınmış olup, bölgemizde ikinci ürün ekimine uygun bir çeşittir. Hasat sonucu elde edilecek veriler bölge çiftçimizle paylaşılacak ve yerli ve milli tohumların kullanılması çalışmaları titizlikle devam ettirilecektir.” şeklinde konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

panelci.org - Ressources et information concernant panelci Resources and Information.

panelci.org

Renew Now