Siyasetin öne çıkan başlıkları
Abone ol

30 Ekim tarihinde Ankara’da neler konuşuldu. Siyasi parti liderleri, bakanlar ve STK temsilcilerinin gündeminde neler var? Siyaset ve Türkiye gündemine dair önemli başlıkları sizin için derledik.

 • Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati: “Her türlü doğalgaz ve petrol daha ucuz ve güvenli şekilde taşınabilir. Türkiye ve Suudi Arabistan, bölgeye barış getirmek için birbirine destek veriyor. Barış, doğalgaz ve enerji fiyatlarını daha makul hale getirecek. Avrupa’ya baktığımızda Rus gazına bağımlılar ve kışı büyük bir stres altında geçirecekler. Yeni adımlar atılması ve yeni yapılanmaya gidilmesi artık zorunludur. Bu nedenle Cumhurbaşkanımız Erdoğan, bir merkez olacak Türkiye’nin, İran ve Rus gazını Avrupa’ya dağıtması için gerekli önlemlerin alınması gerektiğini söyledi. Bu, bölgede barışın gerçekleşmesine katkı sağlayacak, enerji nakli için güvenli bir ortam oluşturacaktır.”
 • Nebati: “Cumhurbaşkanımızın dediği gibi, Türkiye’nin tüm sorumlulukları üstlenmeye hazır olduğunu, bu gaz mücadelesinde başta Avrupa olmak üzere tüm dünyayı rahatlatmak için bir adım atmaya hazır olduğunu yorumlamak güzel.” 
 • Nebati: “Enflasyonla mücadele için insana odaklandık. Büyüme istiyoruz ama insanların işini kaybetmesini istemiyoruz. Üretim ve verimliliğin devam etmesini istiyoruz. Enerji fiyatlarının üzerindeki baskı azaldığı için şanslıyız. Enflasyonu dünyadaki gibi algılamıyoruz. Bunu insan temelli bir yaklaşımla görüyoruz. İnsanların işini kaybetmesini istemiyoruz. İşlerini kaybetmemeleri için elimizden geleni yapacağız.”
 • Adalet Bakanı Bekir Bozdağ: “CHP’nin karşı çıktığı; İstanbul Havalimanı, Marmaray, Avrasya Tüneli, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Atatürk Kültür Merkezi, Şehir Hastaneleri, her ile üniversite, Togg’u  ülkemize kazandırdık. CHP’ye uysaydık Türkiye bu eserlerden ve daha nicesinden mahrum kalırdı.”
 • Ticaret Bakanı Mehmet Muş: “Türkiye, 250 milyar dolar ihracat yapma hedefini inşallah bu yıl gerçekleştirmiş olacak. Dış ticaretinde 550 milyar dolara hatta daha da yukarısına yaklaşmış bir ülke. Nereden bakarsanız bu ülkenin 100 milyar dolara yakın hizmet ihracatı var. Ve son dönemde yaşanan bütün badirelere rağmen Türk ekonomisi büyümesini sürdürüyor.”
 • Millî Savunma Bakanlığı: “İstanbul’da bulunan Müşterek Koordinasyon Merkezi’nde görevli Rus personel halen merkezdedir. Bu sürede Ukrayna’dan gemi çıkışı olmayacaktır. İstanbul önlerinde bekleyen tahıl yüklü gemilerin denetlenmesine ise bugün ve yarın devam edilmesi planlanmaktadır. Sorunun çözümü ve tahıl girişiminin bugüne kadar koordinasyon içerisinde başarıyla sürdürülen faaliyetlerinin devam etmesi için Milli Savunma Bakanımız Sayın Hulusi Akar muhataplarıyla ve ilgili makamlar da kendi aralarında görüşmelere ve koordinasyona devam etmektedir.”
 • CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: “Öyle kabadayılık, 5-10 taraftarı bulup onların önünde bağırmakla olmaz. Kabadayıysan, Kasımpaşalıysan çıkarsın karşıma. Devletin bütün imkanları sende üstelik. Diyorum; bakanınla gel, danışmanlarınla gel. Bana 100 soru sor; ben sana üç soru sorayım, iki soru sorayım, bir soru sorayım. Ama gelemez, cesaret edemez. Benim karşıma çıkmaya cesaret edemeyen bir insanın ülkeyi sağlıklı yönetmesi mümkün değildir. Yine çağrı yapalım, olur ya bu sefer ‘evet’ der. ‘Evet’ derse son derece mutlu olacağım.”
 • Kılıçdaroğlu: “Bakın 6 lider bir aradayız. Ayrı partileriz doğru ama 6 genel başkan aynı şeyleri söylüyoruz. Adalet istiyoruz diyoruz. Türkiye’de hiç bir çocuğun yatağa aç girmediği bir ülke istiyoruz diyoruz. Bu bağlamda hareket ediyoruz. Çünkü gün bir parti sorunu olmaktan çıktı. Sorun bir Türkiye sorunudur artık.”
 • Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal: “Bugün geldiğimiz noktada, yarın cumhuriyet tarihi yazılırken içinde bulunduğumuz dönem, Türkiye Cumhuriyeti’nin bir fetret dönemi olarak yazılacaktır. O nedenle dava arkadaşlarım, şuurumuzu en zirve noktasına çıkarmak mecburiyetindeyiz. Aksi takdirde günlük kavgalar ve rekabet içerisinde söylenecek sözler, içinde bulunduğumuz şartları ifade etmeyebilir.”
 • BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş: “Bizim ittifaka katılma talebimiz, İYİ Parti’nin bize olumlu yaklaşımı, Sayın Akşener’in ziyareti ‘ Altılı Masa‘da bir krize neden olur mu kestirmem zor; partnerlerin diyalogları ile ilgili bir durum. Ancak toplumsal bir rahatsızlık, infial oluşabilir. Çünkü bu konuda toplumsal bir beklenti var. Toplum bunu beklerken, bu kadar hazırken ittifaka katılımın olumsuz sonuçlanması toplumu üzer. Böyle bir kriz boyutu oluşabilir. Ben masadan olumsuz bir yanıt çıkacağını düşünmüyorum.”
 • AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal: “21 Ekim’de Kahramanmaraş Kitap Fuarı’ndaki bir kültürel etkinlikte yaptığım konuşmama ilişkin dile getirilen her fikir ve siyasi eleştiri kabulümdür. Fakat gerekli açıklamalarda bulunmama rağmen Meral Akşener ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun açık hakaret, düşmanlık ve nefret içeren iftiralarını şiddetle reddediyorum. Tarihte 16 devlet kurmuş bir millete mensubiyetim ve ses bayrağım Türkçemle gurur duyuyorum. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni yüceltme idealini kendisine ilke edinmiş bir kişi olarak kendimi, Cumhuriyetin fikri hür irfanı hür bir evladı olarak görüyorum. Cumhuriyet düşmanı olmak bence, Cumhuriyeti ‘donmuş bir göl zannetmekle’ mümkündür. Oysa Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bize bıraktığı Cumhuriyeti ‘her dem kendini yenileyen coşkun bir nehir’ olarak ele almak gerekir.”
 • MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız: “Yurt dışındaki seçimlerde bir temsilcilikte sandık kurulabilmesi için gereken asgari seçmen sayısı 500 kişidir. 2018 Yılında yapılan seçimlerde 60 ülkedeki 123 temsilciliğimizde 3 bin 163 sandık kurulmuştu.2023 seçimlerinde ise 11 ülkede daha seçmen sayısının 500’ü geçmesi sebebiyle sandık kurulacaktır. Böylece 71 ülkede oy kullanılacaktır. 24 Haziran 2018 seçimlerinde yurt dışında kayıtlı seçmen sayısı 3 milyon 44 bin 837, toplam oy kullanan seçmen sayısı 1 milyon 525 bin 279. Geçerli oy sayısı: 1 milyon 505 bin 809, geçersiz oy sayısı 19 bin 470, seçime katılma oranı yüzde 50.09, Cumhur İttifakı’nın aldığı toplam 899 bin 563, oy oranı yüzde 59.73.”
 • Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Mansur Yavaş: “(Kılıçdaroğlu’na) Sayın Genel Başkan’ım huzurunuzda söylüyorum; biz, Ankaralıyı müşteri gibi görmüyoruz. İktidarın bu yaptığı zamlar karşısında ezilmemesi için maliyetin altında satıyoruz. Lütfen bir talimat veriniz; bütün illerde, bütün büyükşehirlerde aynı önergeyi bizim partili arkadaşlarımız versin ve yüzde 50 indirimi hepsinden isteyelim. Yeter ki vatandaşın lehine olsun.”
 • TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay: “İktidar, muhalefet, maden mühendisleri, işçiler, sendikalar ve üniversitelerin içinde olduğu zirve yapılsın. A’dan Z’ye maden konusunu ülke gündemine getirip, çözümünü bulalım. İnsanların hayatını kaybetmesi kabul edilebilecek bir durum değil.” 
 • TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken: “Zincir marketlerin açma-kapama saatleri, yerleri ve nüfusa oranlarının belirleneceği bir düzenleme yapılması lazım. Yoksa fiyat istikrarı sağlanamaz. Çünkü kendi aralarında fiyat birliktelikleri yapıyorlar.”

Gündemin diğer başlıkları

 • Bu yıl sınır dışı edilen kaçak göçmen sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 149 artarak 97 bin 448’e ulaştı.
 • IMF, daha önce yayımladığı 2023 yılı büyüme tahminlerini Avrupa ülkelerini karşılaştırarak bir kez daha paylaştı. IMF’nin tahminlerine göre Türkiye’nin 2023 yılında yüzde 3 büyümesi beklenirken; Euro Bölgesi’nin büyüme tahmini yüzde 0.5 olarak açıklandı. Türkiye’nin bu yıl ise yüzde 5 büyüyeceği tahmin ediliyor.
 • Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri: “Şu ana kadar yabancı güçlerin Libya’yı terk etmemiş olması ve bu amaca ulaşmak için kararlı tedbirlerin alınmamış olması endişe vericidir. Türkiye’nin Libya konusundaki fikirleri değişmediği için normalleşme sürecini askıya alıyoruz.”