Selçuk Yöntem: Tiyatrodaki ilk görevim perde çekmekti

Duayen tiyatro sanatçısı Selçuk Yöntem, Bloomberg HT’de Fatih Altaylı’nın Bire Bir programına konuk oldu. Altaylı, Selçuk Yöntem’e tiyatroya nasıl başladığını sordu.

Selçuk Yöntem, ortaokul yıllarında hayatının tekdüze olduğunu ve ne yapmak istediğini bilmediği bir dönemden geçtiğini anlattı. İstanbul Şişli Terakki Lisesinde okuyan Yöntem, okulunda Güner Sümer’in yazdığı Yarın Cumartesi oyununu izledikten sonra kendisi için her şeyin değiştini belirtti.

Seyirci ve oyuncular arasındaki duyguya hayran kaldığını belirten Yöntem, o gün sabaha kadar uyuyamadığını  ifade etti, Yöntem, işte o zaman tiyatro sanatçısı olmaya karar verdiğini vurguladı.

Tiyatro sanatçısı olma kararından sonra okulunun mezunlar cemiyetinin tiyatro koluna giren Yöntem, cemiyetin düzenlediği bir tiyatro oyununda perde çekme görevi aldığını ve bunun tiyatro sahnesindeki ilk deneyimi olduğunu açıkladı.

O perdeyi ben çektim!

Söz konusu oyuna anne ve babasını davet ettiğini fakat ailesinin onu sahnede göremediğini söyleyince onlara küstüğünü tebessüm ile anlattı.

Anne ve babasına “Farketmediniz mi o perdeyi ben çektim!” diyerek onlara tepki verdiğini anlatan Yöntem, perdenin çelik halatını yavaş bir şekilde çekmesinin kendisi için o zaman ne kadar önemli olduğunu da gülerek anlattı.

Perde çekme deneyiminden sonra ikinci bir oyun için sahnede olduğunu anlatan Yöntem,  oyunda ise 6-7 repliğe sahip olduğunu aktardı.

Anne ve babasını bu oyuna da çağırdığını ve babasının performansını beğendiğini belirtti. Devlet konservatuarına gitme kararını da ailesine o zaman açıkladığını anlattı.

Yöntem, daha sonra Altaylı’ya devlet konservatuarına girme ve mezun olma sürecini anlattı.  

 

 

Related Posts

Bir cevap yazın