Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin 4. günü

Rusya’nın Ukrayna işgalinin dördüncü günü de birçok şehirde çatışmalarla başladı. Ukrayna Lideri Zelenski, ülkeyi terk ettiği iddialarına ilişkin her gün video ile cevap verirken Rusya için Uluslararası Adalet Divanı’na başvuru yaptıklarını açıkladı.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya mevkidaşı Sergey Lavrov ile telefonda görüştü. Çavuşoğlu, askeri operasyonların derhal durdurulması çağrısında bulundu. Çavuşoğlu, iki ülke arasında aracılık teklifinde bulundu. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Ukrayna’yı müzakereleri reddetmekle suçladı. Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in müzakere beklentisiyle orduya ilerlemeyi durdurma talimatı verdiğini ancak Rus güçlerinin bugün ilerleyişini sürdürdüğünü söyledi.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının ardından yoğun göç dalgasının yaşandığı Polonya sınırı, çocuklu aileler haricinde sivillere kapatıldı.

AB, ABD, İngiltere ve Kanada Rus bankalarının SWIFT sisteminden çıkartılması konusunda anlaştı.

İşte Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik yeni işgal girişiminin 4’üncü günü 27 Şubat’ta yaşananlar…

22.55 Gazeteci İbrahim Haskoloğlu:Rusya Genelkurmay Başkanı Gerasimov’un görevden alındığına dair haberler şu ana kadar doğru değil. Güvenilir hiçbir kaynak bunu paylaşmadı. Türkiye’de 3 gündür görevden alınıyor.

22.55 ABD Büyükelçiliği: ABD vatandaşları, Rusya’dan derhal ayrılmayı düşünmeli.

22.39  AB Konseyi Başkanı Charles Michel, Ukrayna ordusuna gönderilecek silah, mühimmat ve yakıtın yolda olduğunu söyledi.

22.31 FIFA: Rusya topraklarında futbol maçı oynanmayacak

22.11 İngiltere, yakın bir gelecekte herhangi bir düzeyde Rusya ile hiçbir futbol maçına çıkmayacağını açıkladı

22.11 Zelenski, Belçika’dan silah alacaklarını açıkladı

21.58 Putin, Genelkurmay Başkanı Gerasimov’u görevden aldı

21.57 Kiev Belediye Başkanı: Artık halkın tahliyesi imkansız çünkü kent kuşatıldı.

21:44 Avrupa Birliği, Rusya Merkez Bankası ile tüm işlemleri yasakladı.

21.32 Rusya ordusu, Ukrayna’ya yönelik saldırılarda Rus ordusundan da kayıplar verildiğini açıkladı.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Igor Konashenkov “Rus askerler özel askeri operasyonda görevlerini yerine getirirken cesaret ve kahramanlık gösteriyor. Maalesef askerlerimiz arasında hayatını öldürülenler ve yaralananlar oldu” dedi.

Konashenkov, ölen Rus askeri sayısında detay vermese de, Ukrayna’nın kayıplarına kıyasla “daha az” olduğunu söyledi.

21.27 Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Ukrayna’ya silah gödermeyeceklerini açıkladı. Orban “Macaristan’ın pozisyonu değişmeyecek. Macaristan silahlı kuvvetlerinin ülke sınırlarını savunmak için silahlara ihtiyacı olması sebebiyle, İtalya ve Almanya gibi Ukrayna’ya silah yollamayacağız” dedi.

Orban, Macaristan’ın, Avrupa Birliği’nin aldığı Rusya yaptırımı kararlarına uyacağını söyledi.
 

21.05 İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, Ukrayna’ya askeri ekipman desteği sağlayacaklarını açıkladı.

İsveç Başbakanı “İsveç, Ukrayna silahlı kuvvetlerine direkt destek sunuyor. Desteğin içinde 135 bin kumanya, 5 bin kask, 5 bin vücut kalkanı ve 5 bin tanksavar silahı bulunacak” dedi.

21.04 Avrupa Birliği, Rusya’nın Ukrayna işgali nedeniyle yerinden edilen Ukraynalıların sayısının 7 milyonu geçebileceğini söyledi.

Avrupa Birliği üye ülkelerinin içişleri bakanlarıyla bir toplantı yapa İnsani Yardım ve Kriz Yönetimi Komisyonu Üyesi Jones Lenarcic, “Avrupa kıtasının yıllar sürebilecek en büyük insani krizlerinden birine şahitlik ediyoruz. Şu anda yerinden edildiği tahmin edilen Ukraynalıların sayısı 7 milyondan fazla” dedi.

 

21.00 Ukrayna’nın Türkiye Büyükelçisi Bodnar: “Bugün Belarus topraklarından balistik füzeler fırlatılıyor, tank birlikleri Belarus tarafından topraklarımıza girdi. Böyle bir düşmanın topraklarına müzakere için gitmemizi mi istiyorlar? Ukraynalılar olarak ikinci Sovyet Birliğinin kurulmasına müsaade etmeyeceğiz”

20:58 Finlandiya’nın Ukrayna’ya askeri koruyucu ekipman yardımında bulunacağı açıklandı.

Finlandiya’nın Ukrayna’ya 2 bin kurşun geçirmez yelek, 2 bin miğfer, 100 sedye ve iki acil tıbbi bakım istasyonu için ekipman göndereceği kaydedilen açıklamada, ülkenin gelecek günlerde AB’nin Sivil Koruma Mekanizması aracılığıyla Ukrayna’ya insani malzeme yardımında bulunacağı da ifade edildi.

20.57 ABD Savunma Bakanlığı’ndan (Pentagon) üst düzey bir yetkili, Rusya’nın Ukrayna’ya çoğu kısa menzilli balistik füze olmak üzere 320 füze fırlattığını ve Ukrayna sınırına yığılan Rus askerlerinin üçte ikisinin şu anda ülkede olduğunu belirtti.

Rusların henüz Ukrayna’da herhangi bir şehri ele geçiremediğine ancak bu niyetlerinin sürdüğüne işaret eden yetkili, “Rusların ivme kaybettiğini görüyoruz, sert bir direnişle karşı karşıyalar. Ruslar yakıt ve lojistik sıkıntısı çekmeye devam ediyor.” dedi.

Yetkili, Rusya’nın Kiev’in 150 kilometre kuzeyindeki Çernigiv kentini ağır kuşatma altına aldığına dikkati çekerek, Ukrayna’nın “kahramanca” mücadele verdiğini söyledi.

20.45 Rusya Savunma Bakanlığı: Çernihov kenti yakınlarında Bayraktar TB-2 tipi 3 adet insan

20.20 Rusya Savunma Bakanlığı: Rus Silahlı Kuvvetleri 1.067 Ukrayna askerini etkisiz hale getirdi. Bugün Kramatorsk yakınlarında biri S-300 olmak üzere 7 uçaksavar füze sistemi imha edildi. Harekatın başlangıcından bu yana 254 tank ve diğer zırhlı araç, yerdeki 31 uçak, 46 çok amaçlı roketatar, 103 sahra top ve havan imha edildi.

20.10 Ukrayna kuvvetleri şu ana kadar 27 Rus uçağının düştüğünü açıkladı

20.00 Ukrayna Hükümeti, Kiev’e saldıran Rus güçlerinin erzak sıkıntısı çektiğini doğruladı

19.49  ABD: Rusya’nın nükleer adımı gereksiz ve gerginliği artırıcı

19.40 Avrupa Birliği:  Küresel güvenlik tehlikede. Putin Nükleer güçlerinin yüksek alarma çıkardı. Başkanlar tarafından doğrulandı. Ukrayna’yı desteklemek için her şeyi gerçekleştiriyoruz. Avrupa Birliği Bakanlar toplantısı gerçekleşek. Avrupa Barış kuruluşuşnun acil durum önlemlerinin yollanması ve gerekli materyalin Ukrayna ordusuna gönderilmesi desteklerin kararı sonlaştırılacak. Birlik hiçbir savaşta silah sunmadı artık sunacak. Ukrayna ordusuna destek çıkmalıyız. Belirsiz bir süreçten geçiyoruz pandemi başlangıcı gibi.

Putin sadece toprak fethetnmeyi düşünmüyor insanlarıda fethetmeyi düşünüyorç Avrupa Birliği buna izin vermeyecek. Sputnik’i AB’de yayın yapmayı men ediyoruz. Böylelikle gerçeğin çarpıtılmasını engelleyeceğiz. AB hava sahasını Rusya’ya kapatacak.

19.07 Portekiz, hava sahasını Rus uçaklarına kapattı.

18.44 Ukrayna İçişleri Bakanlığı, Belarus’tan Ukrayna’ya iskender füzelerinin fırlatıldığını duyurdu.

18.18 Ukrayna İçişleri Bakanı Danışmanı, Rusya-Ukrayna görüşmesinin başladığını açıkladı. Rusya ve Ukrayna heyetlerinin müzakere yeri ise Aleksandrovka ve Vilça sınır noktaları.

18.16 Rusya’da 44 kentte düzenlenen savaş karşıtı gösterilerde 900’den fazla kişi gözaltına alındı.

18.15 Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Estonya Dışişleri Bakanı Eva-Maria Liimets’le telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede Ukrayna’daki son durum ele alındı.

18.12 Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’in Anayasa Mahkemesi Temsilcisi Venislavski: ‘Belarus’taki Rusya-Ukrayna görüşmeleri başladı’

17.55 NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Ukrayna’ya uçaksavar ve tanksavar sistemleri ile mühimmat tedariğimizi arttırıyoruz.

17.50 Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba: “Rusya’nın caydırıcı silahları alarma geçiriyor olması bizi durduramaz. Bizi nükleer bombalarla vursanız bile yenemezsiniz.

17.42  Ukrayna Dışişleri Bakanı: Rusya ordusu yaşadığı mağlubiyet sonrası bize ön şartsız görüşme yapabileceklerini bildirdiler. Bu şimdiden Ukrayna için bir zaferdir Teslim olmayacağız ve toprağımızın hiçbir parçasını teslim etmeyeceğiz.

17.33 Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Ukrayna topraklarındaki durumun “savaş”a dönüştüğünü ve Montrö Sözleşmesi’nin “bütün hükümlerini şeffaf bir şekilde uygulayacaklarını” söyledi.

17.28 Ukrayna’nın Odessa kentinden Türklerin tahliyesi başladı. İlk kafile yaklalşık 250 kişi.

17.00 Rusya Lideri Putin, Rusya’nın nükleer caydırıcı güçlerine Ukrayna konusunda Batı ile yaşanan gerginlikler nedeniyle “tetikte olmalarını” emretti ( Kaynak: TACC- İbrahim Haskoloğlu)

16.50 Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Rus heyetiyle Belarus sınırında, ön koşulsuz görüşme yapılacağını bildirdi.

16:38 Ukrayna lider Zelenskiy, “Ukrayna-Belarus sınırında, Pripyat Nehri yakınında, Ukrayna heyetinin Rus heyetiyle ön koşulsuz görüşmesi konusunda mutabık kaldık. Aleksander Lukaşenko, Ukrayna heyetinin seyahati, görüşmeleri ve dönüşü sırasında Belarus topraklarında konuşlanmış tüm uçakların, helikopterlerin ve füzelerin yerde kalmasını sağlama sorumluluğunu üstlendi” dedi.

16.25 Ukrayna’nın Türkiye Büyükelçisi Bodnar,  TB2 Bayraktar SİHA’ların en etkili slah olduğunu açıkladı. Bodnar, nükleer savaş çıkması durumda ise dünyanın felakate sürükleneceğini söyledi.

16.19 Putin, Savunma Bakanlığına Rus caydırıcı güçlerini özel savaş görevi durumuna geçirmesini emretti.

16.10 Fransa, bu akşamdan itibaren hava sahasını Rus uçaklarına kapatacağını duyurdu.

16.05  Rusya lideri Putin’in yardımcısı Vladimir Medinsky, Ukrayna’dan bir heyetin, müzakereler için Belarus’a gitmek üzere olduğunu duyurdu. Belarus’un Gomel kentine ilerleyen Ukrayna heyetinin burada Rus heyetiyle görüşeceği de belirtildi.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya’nın müzakerelere hazır olduğunu söylerken Ukrayna heyetinin gelmesinin beklendiğini dile getirdi. Peskov, “Bildiğiniz üzere Belarus lideri Lukaşenko, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile görüştü. Bu görüşmeden sonra Lukaşenko, Putin’den buradaki Rus heyetini geri çağırmamasını istedi ve Ukrayna’nın Gomel bölgesinde görüşmelere gelmek için istekli olduğunu söyledi” dedi.

15.50 Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko, Zelensky ile görüştükten sonra Putin’i aradığı ve müzakerelerin zamanını ertelemeyi teklif etti. Putin kabul etti.

Lukaşenko,şunları ifade etti:  “Ukrayna’daki çatışma, uçurumun en ince noktası. Böyle devam ederse en kötüsü olacak. Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski ya da herhangi bir sığınak ortada kalmayacak. Bu yüzden savaş bugün bitmeli. Ben buna savaş bile demem. Bu bir çatışma. Savaş bir iki gün sürecek ama Ukrayna’nın üçte biri kıyılmış olacak. Şimdiye kadar kimse Kiev’i bombalamadı. Putin ile görüşmemi bitirdim, beni bu konuda uyardı. Bu çatışmanın ne zaman başladığını dakikasına, saniyesine kadar biliyorum. O zamanlar Kiev’i bombalamak kimsenin aklına gelmemişti. Ukrayna’da konuşlanmış tek bir askerimiz yok.”

15:30 Ukrayna heyeti müzakereler için Gomel’e gidiyor. Açıklama Belarus’tan geldi.

15.25 G7 liderleri ortak bildirgesinde, “Rusya’ya karşı mali yaptırımlarımızın etkili uygulanmasını sağlamak için transatlantik görev gücünün bu hafta açılmasına karar verdik. Bazı Rus bankalarını SWIFT sisteminden çıkaracağız” denildi.

15.10 Kiev Belediye Başkanı Vitali Kliçko, kent merkezinde Rus askerlerinin bulunmadığını ve savunmayı sürdürdüklerini söyledi. Kliçko, Rusya’nın operasyonunun başladığı 24 Şubat’tan beri Kiev’de biri çocuk olmak üzere dokuz sivilin kaybedildiğini veya öldürüldüğünü söyledi.

15.06 Japonya, Rusya’nın SWIFT sisteminden çıkarılmasına destek vereceğini açıkladı.

15.00 Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, Rusya lideri  Putin ile telefonda görüştü, arabuluculuk teklif etti. Açıklama Kremlin Sarayı’ndan geldi.

14.55 Rusya Devlet Savcılığı, Rusya’nın güvenliğini hedef alan yabancı bir devlete veya uluslararası kuruluşa mali veya diğer yardımları sağlayan herkesin ihanetten suçlu bulunabileceğini ve 20 yıl hapis cezasına çarptırılabileceğini açıkladı.

14.38 Birleşmiş Milletler, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının ardından 368 bin mültecinin komşu ülkelere geçtiğini bildirdi.

14.37 İtalya, hava sahasını Rus uçaklarına kapattı.

14.14 Almanya Ulaştırma Bakanlığı, Almanya hava sahası ve havaalanlarının Rus uçaklarına üç ay boyunca kapatılacağını açıkladı. İnsani yardım uçaklarının bu yasağın dışında tutulacağı belirtildi.

14.10 Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Rusya’ya karşı Uluslararası Adalet Divanı’na başvurduklarını söyledi.

Zelenski, “Rusya, saldırıyı meşru göstermek için soykırım kavramını manipüle ettiği için sorumlu tutulmalıdır. Rusya’nın askeri eylemlerini durdurması için acil bir karar talep ediyoruz ve yargılamanın gelecek hafta başlamasını bekliyoruz” dedi.

13.55 Harkov Belediye Başkanı, “Ukrayna, Harkov’u tamamen kontrol ediyor” açıklamasını yaptı.

13.44 Yunanistan Başbakanlığı, Ukrayna’ya savunma ekipmanları ve insani yardım gönderileceğini açıkladı.

AFP’nin Atina’dan aktardığı habere göre, iki askeri nakliye uçağının bugün yola çıkacağı, içinde askeri ekipman taşınacağı belirtildi. Aynı zamanda bir insani yardım taşıyan uçağın gönderileceği belirtildi.

13.15  Belçika Başbakanı, hava sahasını tüm Rus havayollarına kapattıklarını açıkladı. Başbakan Alexander De Croo “Belçika hava sahası vahşide saldıranlara açık değildir” dedi.

13.08 Ukrayna ordusu, sivil direniş hareketine katılan vatandaşlar için bir rehber yayınladı.

Rehberde, “Silahınız veya mühimmatınız olsun ya da olmasın, mümkün olan tüm mücadele yollarını ve araçlarını kullanın” denildi.

Halktan şunlar istendi:

Yol işaretlerini sökün
Hareketi imkansız kılmak için ağaçları devirin
Ev yapımı yangın çıkarıcı cihazları aktif olarak kullanın
Kilit ulaşım merkezlerini tahrip edin
Gece veya alacakaranlıkta daha aktif olun

13.03 Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Almanya’nın doğrudan Ukrayna’ya silah teslim edeceğini duyurdu.

Scholz, Almanya’nın 1.000 tanksavar ve 500 Stinger füzesi göndereceğini söyledi. Berlin ayrıca Alman yapımı silahların çatışma bölgelerine gönderilmesine ilişkin bazı kısıtlamaları kaldırdı. Bu da üçüncü ülkelerin Ukrayna’ya daha fazla silah gönderebileceği anlamına geliyor.

12.55 Danimarka, hava sahasını Rus uçaklarına kapama kararı aldı.

12.52 Ukrayna Savunma Bakanı Yardımcısı, işgalin başlamasından bu yana 4 bin 300 Rus askerinin öldüğünü ve Rusya’nın 146 tank kaybettiğini açıkladı. Savunma Bakanı Yardımcısı, Rusya’nın aynı zamanda 27 uçak ve 26 helikopter kaybettiğini söyledi.

12.38 Reuters’ın aktardığı habere göre, bir Avrupa Birliği yetkilisi, Rus uçaklarına AB geneli uçuş yasağının Moskova’ya yeni yaptırım paketinin içinde olabileceğini söyledi.

12.33 Uluslararası Judo Federasyonu, Ukrayna’nın işgali sebebiyle Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in onursal başkanlığını askıya aldı.

12.27 İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss, Rusya’nın müzakere çalışmalarına güvenmediğini söyledi.

Sky News’a konuşan Truss “Ruslar müzakere konusunda ciddiyse birliklerini Ukrayna’dan çekmelidir. Ukraynalıların başında silah varken müzakere edemezler. Bu sözde müzakere çalışmalarına güvenmiyorum.” dedi.

Gelecek günlerde yeni yaptırımlar duyuracaklarını söyleyen Truss “Bu, Vladimir Putin için sonun başlangıcı olabilir” dedi.

12.22 Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği, Twitter hesabından bir video paylaşarak “Ukrayna Genelkurmay Başkanı – Maşallah Bayraktar TB2 SİHA’larına” yazdı.

11.53 RIA haber ajansının aktardığına göre, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’nin Moskova’nın Belarus’ta müzakere teklifi reddetmesi üzerine Lukaşeko’dan açıklama geldi.

Lukaşeko, Kiev’i “Ukrayna’nın devlet olma statüsünü kaybetmemesi için” Rusya’yla müzakereye oturmaya çağırdı.

11.22 Rus ordusunu girdiği Ukrayna’nın en büyük ikinci şehri Harkov’da sokaklardan çatışma seslerinin geldiği belirtildi. Harkov sakinlerine evden çıkmamaları konusunda uyarı yapılırken Rus tanklarının sokaklardan geçtiği görüntüler yansıdı.

10.53 Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kuleba, Ukrayna için savaşmak isteyen gönüllü yabancıların, Ukrayna’da kurulacak yabancı birliğine girmek için yapmaları gerekenleri açıkladığı tweette “Birlikte Hitler’i yendik, Putin’i de yeneceğiz” yazdı

10.47 Rusya ile 1300 kilometrelik sınır paylaşan Finlandiya, hava sahasını Rus hava trafiğine kapatma kararı aldı.

10.45 Ukrayna lideri Volodimir Zelenski, Rusya’nın Belarus’ta müzakere teklifini reddetti. Rusya’yla başka bir ülkede görüşmeye açık olduklarını söyleyen Zelenski, Rusya’nın Belarus toprakları üzerinden ülkeye saldırdığını hatırlattı.

10.23 Kremlin, Rusya’dan bir heyetin Ukraynalılarla görüşmek için Belarus’a ulaştığını aktardı.

Sputnik’in aktardığı habere göre, Kremlin, Rus heyetin görüşmelere Gomel şehrinde başlamaya hazır olduğunu belirtti.

09.56 Başkent Kiev’de hava saldırı uyarılarının yeniden başladığı belirtildi. İnsanlara sığınaklara gitmeleri söylendi.

09.54 Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Rusya’nın işgalinin dördüncü gününde, yurt dışından gelecek gönüllüler için yabancılardan oluşan bir birlik kuracaklarını açıkladı.

9.39 Rusya lider Putin,  “Donbas’taki halk cumhuriyetlerine yardım sağlamaya yönelik özel operasyon sırasında, görevlerini kahramanca yerine getirenlere özellikle minnettarım ” dedi.

09.10 Batıdaki Rivne ve kuzeybatıdaki Lutsk şehirleri için hava saldırısı uyarıları yapıldığı bildiriliyor. Halktan sığınaklara gitmeleri istendi.

09.08  Harkov Valisi Oleg Sinegubov yaptığı açıklamada, “Rus ordusu Harkov’a girdi. Vatandaşlardan sokağa çıkmamalarını, sığınaklarda kalmalarını istiyoruz” dedi.

08.30 Dünyanın dört bir yanıdan Ukrayna’ya destek eylemleri sürüyor. Sydney’den Londra’ya çok sayıda dünya başkentinde insanlar Ukrayna bayraklarıyla hükümetlerinin Rusya’yı işgalden sorunmlu tutmasını istedi.

07.42 Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA), Rusya’nın Ukrayna’ya düzenlediği saldırılarda şu ana kadar 64 sivilin hayatını kaybettiğini ve 240 sivilin yaralandığını duyurdu.

07.33 AB, ABD, İngiltere ve Kanada Rus bankalarının SWIFT sisteminden çıkartılması konusunda anlaştı.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, belirlenen Rus bankalarının SWIFT küresel bankalar arası mesajlaşma sisteminden kaldırılacağını duyurdu. Leyen ayrıca Rus oligarkların finansal varlıklarını AB piyasalarında kullanmalarını yasaklamak için çalışacaklarını bildirdi.

02.52 Harkov’da bir  petrol terminalinde yangın çıktığı görüldü. Harkov Belediye Başkanı Natalia Balasinovich, Rus füzelerininin bir petrol depolama alanını hedef aldığını söyledi. Harkov’da bir doğalgaz borusunun da bombalandığı öğrenildi.

00.40 Kiev şehrinde bombardıman ve şiddetli çatışma devam ediyor. Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği, ‘son dakika’ notuyla yaptığı paylaşımda “Kyiv bombardıman altında” dedi.

00.32 Ukrayna Savunma Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Rus ordusunun gün boyunca üç Su-30 ve iki Su-25 savaş uçağı, 11 helikopter ve iki İl-76 nakliye uçağı kaybettiği belirtildi.

00.30 Avrupa Birliği hava sahasını Rus uçaklarına kapatmaya hazırlanıyor.

Related Posts

Bir yanıt yazın

kocaeli escort bursa escort istanbul escort şişli escort istanbul escort avrupa yakası escort şirinevler escort beylikdüzü escort avcılar escort halkalı escort ataşehir escort bursa escort betvino beylikdüzü escort şişli escort sex hikaye milanobet yeni giriş ataköy escort istanbul escort roketbet yeni giris roketbet üyelik roketbet bonuslari roketbahis yeni giris