Koronavirüs, hamsterlardan insanlara geçebiliyor

Hong Kong’da araştırmacılar, hamsterların insanlara koronavirüsün bulaştırabileceğine dair kanıtları ortaya koydu.

The Lancet dergisinde yayımlanan çalışma, Delta varyantının hamsterdan insana bulaşabildiğine dair ilk belgelenmiş bulguları sağladı.

Araştırma için evcil hayvan dükkanlarından toplanan hayvanlardan alınan örnekler test edildi.

Testlerin sonucunda birbirinden bağımsız iki “hamsterdan insana bulaşı” vakası görüldü.

Çalışmaya göre, söz konusu hamsterlar, Hong Kong’a ithal edilmeden önce virüse yakalandı ve bu durum, araştırmacılara evcil hayvan ticaretinin koronavirüsün sınırlar ötesine yayılmasını kolaylaştıran bir yol olabileceğini düşündürdü.

Araştırmacılar çalışmada, “Bu çalışma, evcil hamsterların koronavirüs enfeksiyonunu kapabileceğini ve virüsü insanlara geri iletebileceğini ortaya koyuyor. Hamsterlarda dolaşan koronavirüs, insanlara bulaşabilir.” ifadelerine yer verdi.

Hong Kong’da 18 Ocak’ta bir evcil hayvan dükkanı çalışanının koronavirüs testinin pozitif çıkmasının ardından virüsün birkaç farede görüldüğü, bunun üzerine fareler dahil yaklaşık 2 bin küçük hayvanın itlaf edileceği bildirilmişti.

Tedbir kapsamında, 7 Ocak’tan sonra evcil hayvan dükkanından fare satın alan müşterilerin zorunlu karantinaya alınacağı ve farelerin itlaf edilmek üzere yetkililere teslim edilmesi gerektiği belirtilmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın