Kafe ve barlarda alkol zammı tedirginliği

İzmir’de eğlence sektörünün en önemli merkezlerinden Alsancak’ta kafe bar işletmecileri sıkıntılı günler geçiriyor. Pandemi sürecinde uzun süre mekanları kapalı olan esnaf, şimdi de alkol ürünlerinden alınan Özel Tüketim Vergisi’ne (ÖTV) yapılan yüzde 47’lik zamla bir kez daha darbe yedi.

Sahte alkol riski var

ANKA Haber Ajansı’na konuşan esnaf, elektrik ve doğalgaz zamları ile artan maliyetleri fiyatlara yansıttıkları için müşterilerinin büyük bölümünü kaybettiğini öne sürdü. Alsancak’ta 35 yıllık işletmeci olan Hami Torcu, ÖTV’ye gelen zammın alkol firmaları tarafından aynı oranda ürüne yansıtılmasına tepki göstererek şöyle konuştu:

“Malın ÖTV’sine yüzde 47 zam gelince malın fiyatının da 47-50 artması biraz garip. Üreticiler kar kaybetmemek uğruna tüm zamları yüklediler. İnsanların gelirleri ve alım güçleri düştü. Öyle olunca bizim de işlerimizde yüzde 30-35 civarında düştü. Biz de gelen zam oranında fiyatları yükselttik. Çünkü maliyetler çok yükseldi. Enerji bizim için ciddi olay. Doğalgaz, elektrik fiyatları bu kadar çılgın şekilde artınca biz de kazancımızdan fedakarlık ederek yüzde 50 civarında zam yaptık. Müşteriler tepkili ama yapabileceğimiz bir şey yok. Çalışanlara verilen zamların hepsi bir ay içerisinde eridi, gitti. Enflasyon sarmalının içinde yuvarlanıp gidiyoruz. Alkoldeki yüksek verginin etkisi kaçak veya sahte alkol tüketimini ciddi oranda artıracak. Yetkililer bunun çözümüne bakmalı. İnsan sağlığına direkt etkisi var. Sağlık sektörüne sahte içkiden dolayı yük gelebilir.”

18 ay kapalı kaldık

Yaklaşık 9 yıldır işletmecilik yaptığını belirten Levent Kalındamar ise şunları söyledi:

“Pandemi çok ağır geçti. 18 ay kapalı kaldık, minimum destekler gördük. Ekonomik şartlar aynen devam ediyor, halen zorlanıyoruz. Hiçbir zam olumlu etki yaratmaz. Ancak bunun miktarı yıkıcı boyutta oldu. Yaşam şekline müdahale kokusu var bu zamda. Çığı gibi artan bir zam furyası var. Asgari ücret zammı bunları düzeltmeyecek. Diğer hiçbir şeyde bu kadar zam yokken alkol ürünlerine sorgu sual edilmeden yapılıyor. Bizim gibi işletmeler olumsuz etkileniyor. Vergiler çok yükseltildi. Bunlar hak mağduriyetinden tutun da sahte alkole kadar birçok sorun yaratacak. İşlerimiz ocak ayı itibariyle ciddi oranda azaldı. İnsanlar her şeyin farkında. Yaptığımız zamları haklı buluyorlar.”

İşten çıkarmalar olacak

17 yıllık esnaf Cihan Cesim, alkol zammı sonrası işlerin yüzde 75 oranında düştüğünü belirterek, “Halen de düşüş devam ediyor. Beklemediğimiz bir şekilde olan bu zamlar bizi ve çalışanları da etkilemeye başladı. Bu şekilde devam ederse biz de çalışan kısmında azaltma yapmayı düşünüyoruz” dedi.

İşler yarı yarıya düştü

Bir diğer esnaf Caner Ünlüer de şöyle konuştu:

“12 senedir bu sektördeyim. Bir senedir kendi işletmemdeyim. Pandemide hiçbir destek almadık neredeyse. Kendi kendimize, yakınlarımız sayesinde idare etmeye çalıştık. Zamlardan mustaribiz. Sürekli vergi zamları geliyor. Arada biz sıkışıyoruz, müşteriye anlatamıyoruz durumu. Biz zammı yüzde 47 yansıtamadık fiyatlara. Çok büyük oranda etkiledi işlerimizi. Yılbaşından dolayı neredeyse yarı yarıya azaldı işlerimiz.” 

Related Posts

Bir cevap yazın