İstanbul'da 23 Nisan'da hangi etkinlikler var? Çocuk Bayramı'ndaki ücretsiz etkinlikler hangileri? İşte İstanbul'daki ücretsiz 23 Nisan etkinlikleri

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na artık günler kaldı. Peki, İstanbul’da 23 Nisan’da hangi etkinlikler var? Çocuk Bayramı’ndaki ücretsiz etkinlikler hangileri? İşte İstanbul’daki ücretsiz 23 Nisan etkinlikleri…

İstanbul’daki ücretsiz 23 Nisan etkinlikleri

İş Sanat’ta 23 Nisan Coşkusu 

23 Nisan Cumartesi, saat 11.30’da 2. ve 4. sınıflara özel olarak hazırlanan ve Türkiye İş Bankası Müze’sinde devam eden “Bir Asrın Ardından” sergisi kapsamında düzenlenen ücretsiz “Madalya Atölyesi”nde çocuklar sergi turu ile başlayıp, çeşitli Türk ve dünya madalya örneklerini tanıtıcı bir sunumla madalyaların özelliklerini inceleyecek ve kendi madalyalarını tasarlayacak. Atölye çalışması toplam 1 saat sürecek. 5 – 6 yaş grubuna özel olarak hazırlanan “Müze Hatıram Atölyesi”nde ise çocuklar önce müzeyi eğitmenler eşliğinde gezecek, bankacılık nesnelerini eski – yeni, geçmiş – gelecek, benzerlik – farklılık kavramları üzerinden inceleyip, keşfettikleri nesne ve mekanları, ‘çizgilerimi birleştir’ çalışması ve resim etkinliği ile pekiştirecek.

Toplam 1 saat sürecek müze gezisi ve atölye çalışması 23 Nisan Cumartesi, saat 14.00’da başlayacak. Her bir atölye için kontenjanlar 15 kişi ile sınırlı olup, [email protected] adresinden kayıt gerçekleştirilebilir, 0212 511 18 04 telefon numarasından bilgi alınabilir. 

OGM’den 23 Nisan’da Orman ve Çocuk Şenliği 

Orman Genel Müdürlüğü (OGM), 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında İstanbul başta olmak üzere 10 şehirde aynı anda “Orman ve Çocuk Şenliği” düzenliyor. Rafadan Tayfa, Niloya, Keloğlan, Harika Kanatlar gibi çocukların severek takip ettiği çizgi film karakterlerinin yer alacağı şenlikler, yarışmalar ve birbirinden eğlenceli gösterilerle renklenecek. İstanbul’da 23 Nisan cumartesi günü Belgrad Ormanı’nda düzenlenecek Orman ve Çocuk Şenliği saat 13.00’te başlayacak. 

İstanbul – Rafadan Tayfa sahne gösterisi /Belgrad Ormanı Neşet Suyu Dikçatı Mevkii /Saat: 13.00

Geleneksel 36. Çocuk Şenliği başlıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın bu yıl 36.’sını düzenlediği “Çocuk Şenliği,” 23 Nisan 2022 Cumartesi günü 14:00’te “Herkes Sihirbaz Olacak” adlı çocuk oyunuyla başlıyor. Şenlik boyunca Bekçi ile Postacı, Rüya, Evvel Zaman İçinde (Konuk Oyun), Beş Haylaz (Konuk Oyun), Çöp Canavarı (Konuk Oyun), Demir Kız (Konuk Oyun) adlı çocuk oyunları sahneleniyor.

Harbiye ve Müze Gazhane’de neler var?

Şenliğin açılış gününde Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nin önündeki açık alanda, ikinci gününde ise Müze Gazhane Sahnesi’nin önünde etkinlik istasyonları kuruluyor. Etkinlik alanlarında çocuklar için Spor Parkuru Atölyesi, Beyin Antrenörü, Bubble Show Gösterisi, boyama alanı, cutout alanı vb. standlar yer alıyor. Etkinlik alanlarında İBB Kent Orkestrası Konseri’nde sanatçılarımız çocuklara şarkılar öğretiyorlar. Şehir Tiyatroları Sanatçısı Özge Özder, 24 Nisan 2022 Pazar günü Müze Gazhane’de”Her Canlı Eşit Yaşam Hakkına Sahiptir” isimli bir söyleşi düzenliyor. Şenlik boyunca önceden rezervasyonla “Meslekler Atölyesi, Farkındalık Dilde Başlar Atölyesi, Keloğlan Türkülü Masal Dinletisi Atölyesi” adlı 3 atölye düzenleniyor.

 

ÇOCUK OYUNLARI

HERKES SİHİRBAZ OLACAK (3+ Yaş), 23 Nisan, Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi

Ünlü sihirbaz Zubi’nin öğrencileri “usta”lığa geçip onun sihirli şapkasını almanın hayalini kurarlar. Zubi, sihirli şapkanın yeni sahibini belirlemek için bir yarışma düzenler. İllüzyon gösterileriyle ilerleyen oyunda, hedefe ortaklaşa ilerlemenin önemi anlatılıyor. Kubilay Tuncer’in yazıp yönettiği oyunda Aslı Şahin, Aybar Taştekin, Cihat Faruk Sevindik, Damla Cangül Yiğit, Zeliha Bahar Çebirol alıyor. Oyun, 23 Nisan 2022 tarihinde Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde.

BEKÇİ İLE POSTACI (3+ Yaş), 24 Nisan, Müze Gazhane Büyük Sahne

Postacı Piero ile Gece Bekçisi Marcello adlı çocuk kitabından uyarlanan eserde bir bekçi ile bir postacı ev arkadaşlarıdır. Biri gece diğeri gündüz çalıştığından hiç görüşemezler. Soğuk bir kış günü ikisi de hastalanınca, evi aynı anda paylaşmaları gerekir. Lodovica Cima, Gabriele Clima’nın yazdığı Ceylan Özçapkın’ın çevirdiği, Derya Yıldırım’ın oyunlaştırıp yönettiği oyunda Besim Demirkıran, Cafer Alpsolay, Melisa Demirhan, Zeynep Ceren Gedikali rol alıyor. Oyun, 24 Nisan 2022 tarihinde Kartal Bülent Ecevit Kültür Merkezi’nde, 24 Nisan 2022 tarihinde Müze Gazhane Büyük Sahne’de. 

RÜYA (5+Yaş), 24 Nisan, Beylikdüzü Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi

Hayvanların kafese kapatılması, gösterilerde kullanılması, doğal yaşam alanlarından uzaklaştırılmaları nedeniyle çok üzülen bir çocuğun onları nasıl kurtardığı anlatılır. Özge Midilli-Ertan Kılıç’ın yazdığı Özge Midilli’nin yönettiği oyunda Nilay Yazıcıoğlu, Tarık Köksal, Nilay Bağ, Ceren Kaçar, Ceysu Aygen, Çağlar Polat, Emre Çağrı Akbaba, Mehtap Gündoğdu Akbulut rol alıyor.  

 

EVVEL ZAMAN İÇİNDE (3+ Yaş), 24 Nisan, Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi

Bir annenin oğluna “Bana hiç al da gel” isteğiyle başlayan, çocuğun bu hiçlik arayışında karşılaştığı komik, bir o kadar da düşündürücü bir yol, bir yola çıkış hikayesi… Pertev Naili Boratav’dan Türk Halk Edebiyatı’nın güzel örneklerinden olan tekerlemelerle bizden olanı anlatıyoruz sizlere. Anne ve babalar yani bir zamanlar çocuk olan bizler de çocuklarımızla birlikte Keloğlan’dan, Nasrettin Hoca’ya, Ozan geleneğimizden, kuklalara, Meddah geleneğimizden, gölge oyunumuz Hacivat ve Karagöz’e samimi, içten, yediden yetmişe hepimizin keyif alabileceği, bazen hüzünlü, bazen de eğlenceli bir yolculuğa çıkacağız, eskimeyen zamanlara doğru… Işıl Kasapoğlu’nun yazdığı, Sezai Yılmaz’ın yönettiği oyunda Levent Muradoğlu rol alıyor. Oyun, 24 Nisan 2022 tarihinde Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi’nde. 

BEŞ HAYLAZ(4-7 Yaş), 24 Nisan, Ümraniye Sahnesi

Puglia’da yaşayan çok zeki ama bir o kadar da yaramaz olan Magli; şehri daha önce hiç görmemiştir. Anne ve babası pazarcılık yapan Magli için, bir sabah şehre gitme fırsatı doğar. Yola koyulan Magli, yol boyunca birbirinden değişik özellikleri olan beş kişiyle tanışır. Magli ve Beş Haylaz’ın hikâyesi böylece başlar. Mehmet Ali Açıl’ın uyarlayıp ve yönettiği oyunda Sergen Bölük, Didem Akın Açıl, Hakan Onat Peynirci, Deniz Gürsucu, Suat Onur Çalık, Faruk Oğur, Volkan Yıldız, Yüksel Hakverdi, İpek Zeylan rol alıyor. Oyun, 24 Nisan 2022 tarihinde Ümraniye Sahnesi’nde. 

ÇÖP CANAVARI (3+ Yaş), 24 Nisan, Gaziosmanpaşa Sahnesi

Siz denize çöp attınız mı? Peki denizlere atarken hiç aklınıza gelmedi mi; bu çöpler ne oluyor… Denizleri temizlemekten sorumlu balık var! Bu balık o kadar çok çöp yemiş ki bir canavara dönüşmüş; ama iyi yürekli. Bütün çöpleri büyük bir iştahla yiyor. Yalnız pet şişeden nefret ediyor. Onları denizlere atanlara çok kızıyor. O da ne! Karagöz bir pet şişe atıyor denize. Bir hışımla fırlıyor denizin dibinden Çöp Canavarı ve Karagöz’ün karşısına dikiliveriyor… Yazan & yöneten & oynayan Cengiz Özek. Oyun, 24 Nisan 2022 tarihinde Gaziosmanpaşa Sahnesi’nde. 

DEMİR KIZ (4+ Yaş), 24 Nisan, Sultangazi Hoca Ahmet Yesevi Sahnesi

Berfu ve Ferit iki iyi arkadaştır. Aynı okula gitmekte, birlikte ders çalışmakta ve oyun oynamaktadırlar. Berfu, sağlıklı beslenmediği için bir gün hastalanır. Hayali olan dans yarışmasına katılmak için bir an önce iyileşmelidir. Herkes Berfu’nun güçlü ve sağlıklı günlerine dönebilmesi için çaba sarf eder. Berfu da, bir an önce okuluna dönmek ve dans yarışması hayalini gerçekleştirmek için doktorunun söylediği her şeyi yapar; ilaçlarını içer, sağlıklı beslenir. Böylece dans edebilmek, okula gidebilmek ve arkadaşlarıyla oynayabilmek için sağlıklı beslenmenin ne kadar önemli olduğunu bir kere daha anlamıştır. Berfu sağlıklı beslenmediği için bir gün hastalanır. Dans yarışması hayaline ulaşmak için bir an önce sağlığına kavuşmalıdır. Berfu’nun bu hayaline ulaşma yolculuğunda bakalım neler olmuş…Deniz Yeşil Mavi’nin yazıp yönettiği oyunda Öykü Tanışman, Yiğit Rauf Yıldız, Nazlıcan Altun rol alıyor. Oyun, 24 Nisan 2022 tarihinde Sultangazi Hoca Ahmet Yesevi Sahnesi’nde.

 

ENKA Sanat’tan 23 Nisan’da interaktif çocuk oyunu  

ENKA Sanat, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda interaktif bir çocuk oyunu olan “Aridu – Galaktik DJ”yi çocuklarla buluşturuyor. Oyun, 23 Nisan Cumartesi günü saat 11:00’de ENKA Açıkhava Tiyatrosu’nda, çocuklar için ücretsiz sahneleniyor. Konsept ve tasarımı Bedirhan Dehmen ve Gökçe Gürçay tarafından yapılan, dramaturjisini Zerrin Yanıkkaya’nın üstlendiği “Aridu- Galaktik DJ”in oyuncuları arasında Gökçe Gürçay, Özlem Kurtuluş ve İlayda Evgin bulunuyor. Beden müziği, sihir, çağdaş dans, sirk ve soundpainting gibi performans sanatlarının bileşiminden oluşan bu performans, çocukları aynı zamanda hikayenin bir parçası haline getiriyor. “Aridu – Galaktik DJ”, farklılıkları, yaratıcılıkla sorun çözmeyi, sözsüz iletişimi ve arkadaşlığı ele alıyor. 7 yaş ve üzeri çocuklar için uygun olan “Aridu – Galaktik DJ”, 23 Nisan Cumartesi günü saat 11:00’de ENKA Açıkhava Tiyatrosu’nda izlenebilir. Bilet Fiyatları: Tam: 50TL / Çocuklara ücretsiz

Vialand Tema Park’ta 23 Nisan coşkusu

‘Mutlu anılar diyarı’ Vialand’de açılışa özel bilet kampanyasıyla, gün boyu sınırsız eğlence için geri sayım başlıyor. Vialand Tema Park’ta açılışa özel bayram kortejinde, kostüm karakterler ve çocukların çok sevdiği kahraman Kral Şakir ziyaretçileri karşılayacak. Kral Şakir’in yapımcısı Varol Yaşaroğlu’nun açılışa özel katılımıyla da çocuklar 23 Nisan coşkusunu doyasıya yaşayacak. “Nefeskesen”, “Adalet Kulesi”, King Kong, Viking gibi heyecanı ve adrenalini doruklarda yaşamayı vadeden birçok eğlence ile İstanbul’un fethini insansı robotlarla anlatan “Fatih’in Rüyası” gibi çok sayıda sevilen ünite yer alıyor. 

Vialand Tema Park açılış coşkusunu 30 Nisan 2022 tarihine kadar sürecek özel kampanya fırsatlarıyla kutluyor. 7’den 70’e tüm misafirler, açılışa özel kampanya ile gün boyu sınırsız eğlencenin keyfini çıkaracak. Vialand Tema Park web sitesi üzerinden gerçekleştirilecek sınırlı sayıda bilet satışında, 8-30 Nisan tarihleri arasında 119 liradan başlayan fiyatlarla maceraya giriş yapılabilecek. Vialand Tema Park Nisan ayı boyunca her gün 10.00 – 18.00, Mayıs ayında ise 11.00 – 19.00 saatleri arasında, güvenli bir eğlence imkanı sunacak.

 

Çocuklar için ‘Seramik Heykel Atölyesi’ 

Trump Alışveriş Merkezi’nin sergi alanı Trump Art Gallery, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda çocuklar için bir atölye yapacak. Sanatçı Aslışah Erdem’in düzenleyeceği Seramik Heykel Atölyesi ile minik sanatçılar keyifli zaman geçirecekler. Minik sanatçılar, atölye kapsamında hava ile kuruyan kil hamurundan hayal edip tasarladıkları formları gerçekleştirecekler. Çocukların, sanatsal ifade yoluyla öz güven ve farklı düşünme biçimlerini geliştirmesinin yanı sıra hayal ettikleri heykelleri yaparken yine kendilerine ait çözümler üretecek aynı zamanda keyifli vakit geçirecekler. Atölye, 23 Nisan Cumartesi günü saat 14:00 ’te başlayacak. Atölyeye katılım ücretsiz olacak ancak etkinlik öncesinde ön kayıt yaptırılması gerekiyor.

Galataport’ta Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası’ndan ücretsiz konser 

Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Özel Konseri ile Galataport İstanbul ev sahipliğinde unutulmaz bir konsere imza atmaya hazırlanıyor. Orkestra, Galataport İstanbul Müze meydanında 23 Nisan Cumartesi 13.30 ve 17.00 saatlerinde ücretsiz olarak iki ayrı konserde sahne alacak. Şefliğini Prof. Rengim Gökmen’in yapacağı konserlerde orkestraya ünlü keman virtüözü Cihat Aşkın eşlik edecek. Konserde; Antonio Vivaldi Dört Mevsim’den Türk valslerine kadar geniş bir repertuvar ile klasikleşmiş eserler seslendirilecek. İstanbul konseri öncesinde ise DÇSO 22 Nisan Cuma günü saat 21:00’de Antalya Devlet Senfoni Orkestrası ile Antalya Atatürk Kültür Merkezi’nde müzikseverlerle buluşacak. Oğuzhan Kavruk yönetimindeki DÇSO, Antalya konserinde çocukların çok sevdiği “Fonikler Köyü” performansıyla sahnede yer alacak. Sürdürülebilir bir sosyal sorumluluk platformu olarak hayata geçirilen Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası konserlerinin bilet satışından sağlanan gelirin tamamı, sivil toplum kuruluşlarıyla yapılan iş birlikleri kapsamında, çeşitli eğitim projelerine katkı için bağışlanıyor. 

Çocuk Festivali Yapı Kredi bomontiada’da

Yapı Kredi bomontiada, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı 23 – 24 Nisan’da “World Çocuk Festivali” ile kutluyor. Yapı Kredi World ana sponsorluğunda gerçekleşecek festival, iki gün boyunca çocuklara ve ailelerine keyifli dakikalar yaşatacak. Tümü ücretsiz olarak düzenlenecek etkinliklere, 23 ve 24 Nisan günü Yapı Kredi bomontiada’da kayıt olmak yeterli.

Uçurtma sevdası, düzenlediği uçurtma festivalleri ve özgün uçurtma tasarımları ile tanınan Zahit Mungan’ın uçurtmaları World Çocuk Festivali’nde olacak. Çocuklar festivalde uçurtma atölyesine katılarak, kendi uçurtmalarını tasarlayıp uçurabilecek. Ayrıca Avlu sahnesinde swing, caz, klasik müzik konserleri ile çocuklara ve ailelerine keyifli dakikalar yaşatılacak. Gypsy caz ve swing tarzında müzik yapan Flapper Swing, Fun For Jazz ve Conduct Us’ın klasik müzik konserlerinin yanı sıra, Bando Takımı ve Bubble Show da çocukları Avlu’da birlikte şarkı söylemeye ve dans etmeye davet ediyor. Bir başka etkinlikte “Teneke Kutularla Picasso” atölyesinde, çocuklar Pınar Yazıcı ve Yiğit Yazıcı ile birlikte Picasso’nun özellikle Kübist resimlerinden ilham alarak, atık teneke kutular, farklı dokudaki atık kartonlar ve boyalar ile çalışarak, atık malzemenin nasıl değerlendirileceği ve dönüştürüleceğini, bir geri dönüşüm fikriyle öğrenecek. Çocukların atık malzemelerle müzik aleti yapacağı “Upcycling Müzik Atölyesi” ve “Vücut Perküsyon Atölyesi” de çocukların katılabileceği diğer atölye çalışmaları arasında yer alıyor.

23 Nisan’da yaratıcı drama atölyeleri 

Pera Müzesi Öğrenme Programları, Çağdaş Drama Derneği iş birliğiyle Çocuk Bayramı’na özel bir program hazırladı. “Yaratıcı Drama ile Kat Kat Haberler” başlıklı programda çocuklar Pera Müzesi’ni çevrimiçi ortamda gezdikten sonra, “Ve Şimdi İyi Haberler” sergisinden ilhamla hazırlanan atölyelere katılıyor. 7-12 yaş grubuna yönelik atölyelere Türkiye’nin dört bir yanındaki çocuklar Zoom üzerinden ücretsiz katılabiliyor.

7-8 yaş grubuna yönelik Pera’dan Uzaktaki Yakınlara atölyesinde, sergideki eserler aracılığıyla iletişim araçlarını keşfeden çocuklar, oyun hamuru, makas, renkli kağıt gibi malzemelerle kendi iletişim araçlarını tasarlayacak. 

9-10 yaş grubu için tasarlanan Bir Dünya Bir Fotoğraf atölyesi çocukları yazılı basın tarihinde keyifli bir yolculuğa çıkaracak. Çocuklar atölye sonunda gazete, dergi ve boya kalemleriyle kendi gazete sayfalarını tasarlayacak.

11-12 yaş grubuna yönelik Değişime Giden Yolda Dönüşmek atölyesinde ise günümüz dünyasında  hızla değişip dönüşen sanat, medya ve teknoloji ortamında çocukların yeri sorgulanacak. Atölye katılımcıları sanat, medya ve teknolojideki değişimleri yaratıcı drama buluşması aracılığıyla keşfedecek. 

 

 

Related Posts

Bir cevap yazın

kocaeli escort bursa escort istanbul escort şişli escort istanbul escort avrupa yakası escort şirinevler escort beylikdüzü escort avcılar escort halkalı escort ataşehir escort bursa escort betvino beylikdüzü escort şişli escort sex hikaye